ČSD E499.0079
Electric locomotive type 140 was produced at Škoda Plzeň factory as first el. loco (called Bobina - from BoBo truck type). 100 pcs was produced in 1953-58 Loco was designed mainly for personal train transport, due to max speed 120kmph. In 90-th years most was shifted belong ČD - czech railway and ZSR slovakia corp.
| Epoch | IV. |
| Lenght | 184 mm |
| Weight | 550 g |
| Min. radius arch | 380 mm |
| Lighting | white, red, interior |
| Digital | plux22 |
| Sound | no |
| Count driving axles | 4 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | NEM standard coupling |

Model is equipped with improved trucks including ball bearings for smooth run with low current consumption.
Not suitable for children under 14 years.





