MAV M63 001-
Locomotive M63 of the Hungarian Railways in the livery of the 80s. It was developed in 1970 by the company Ganz–MÁVAG and produced in the number of 2 + 8 pieces for the MAV railways. The drive is provided by a 1950kW engine with a diesel-electric drive. The M63 locomotives were intended for heavy freight and passenger trains. Operation ended in 1990
The model is equipped with a flywheel motor, controllable front lighting and sound preparation. Plux22 interface. accessories included.
shipment may 23
| Epoch | IV. |
| Lenght | 220 mm |
| Weight | 650 g |
| Min. radius arch | 380 mm |
| Lighting | white, red, interior |
| Digital | plug Plux22 |
| Sound | no, prepared |
| Count driving axles | 6 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler according to NEM |
Model is equipped with improved trucks including ball bearings for smooth run with low current consumption.
Not suitable for children under 14 years.






