ČD Btax780
Coach vagons of the Btax-780 series (formerly Blm) are designed for light passenger transport on secondary routes with M152 / 810 motor vehicles. Serial production between 1973 and 1983, produced in a total of 900 pieces. Used also in operation with other loko 714 or 842 too
| Epoch | IV. |
| Lenght | 166 mm |
| Weight | 130 g |
| Min. radius arch | 360 mm |
| Lighting | ready to install |
| Sound | no |
| Count driving axles | 0 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |
Model is equipped with improved trucks including ball bearings for smooth run with low current consumption.
Not suitable for children under 14 years.





3D