CD Bmx 765
Railcar Balm used with diesel motor unit for type 850/851 (ex M286.0 / 1). Model is equipped with a NEM651 DCC interface, and PCB with interior lights.
The railcars Balm were used for fast passenger transport on lines in Czechoslovakia. Produced by the Vagonka Tatra Studénka Company in 1962-67 in a quantity of 180 pcs . Wagons was later improved and remarked as Bmx765 for České drahy company.
Accessories are included in the bag.
| Epoch | IV. |
| Lenght | 205 mm |
| Weight | 70 g |
| Min. radius arch | 300 mm |
| Lighting | red, interior |
| Digital | no, plug NEM651 |
| Sound | |
| Count driving axles | 0 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | NEM coupling |

Not suitable for children under 14 years.




