PKP EP05-25
Electric locomotive type EP05 was produced at Škoda Plzeň factory. 61pcs was produced in 1959-61 and latter also 30pcs for polish PKP railways and 87pcs for USSR -marked Chs3. Loco was designed mainly for personal train transport, due to max speed 120kmph. In 90-th years all was shifted belong ČD czech railway corp.
| Lenght | 131 mm |
| Weight | 200 g |
| Min. radius arch | 300 mm |
| Lighting | white |
| Digital | devide NEM651 |
| Sound | no |
| Count driving axles | 4 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | gutter according to NEM (standardy KKK coupling) |

Not suitable for children under 14 years.





